Tu jesteś: home » operacje » po operacji

Opieka pooperacyjna


Po opuszczeniu sali operacyjnej pacjent jest przewożony do sali budzeń, gdzie jest obserwowany przez kilka godzin. W tym czasie upewniamy się, czy nie ma możliwej negatywnej reakcji na środki znieczulające, sprawdzamy i wykluczamy ewentualne wczesne powikłania pooperacyjne jak krwiak czy krwotok. Czasami pacjent może w tym okresie odczuwać dyskomfort, uczucie napięcia i ból w okolicy operacyjnej, ponieważ przestaje działać miejscowe znieczulenie. Wszystkie te objawy są skutecznie leczone środkami przeciwbólowymi. W krótkim okresie (kilka godzin) po operacji pacjent może odczuwać nudności spowodowane lekami stosowanymi podczas znieczulenia ogólnego oraz lekami przeciwbólowymi. Dlatego zwracamy uwagę naszym pacjentom aby powstrzymali się od spożywania posiłków przynajmniej 6-8 godzin przed operacją.

Całkowity pobyt w klinice najczęściej nie przekracza 1 doby. Po tym okresie pacjenci są odwożeni do domu lub hotelu. W ciągu pierwszych 3-4 dni stopniowo ustępuje większość obrzęków pooperacyjnych i pacjent powoli wraca do pełnej formy. Początkowo konieczne są codzienne wizyty w klinice, gdzie zmieniany jest opatrunek i kontrolowane jest położenie drenów. W ciągu kilku (3-4) dni dreny są usuwane i do tego czasu niewskazane są kąpiele i moczenie ran w "stojącej" wodzie, ponieważ może to ułatwiać wdanie się infekcji. Proste mycie za pomocą gąbki i prysznica są dopuszczalne po usunięciu sączków i drenów.

Faza gojenia się ran po operacji może trwać kilka tygodni. Pacjent może w tym czasie spodziewać się różnych objawów: zaburzeń czucia okolicy operacyjnej, swędzenia, mrowienia i innych dolegliwości, które jednak ustępują.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy pacjentów o kontakt telefoniczny w każdej chwili.

powiększ

 

powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
Zaloguj | Gość   Strona głowna |
home Polski English Deutsch Chinese